محتاط همراه محققان اضافه وزن اضافه وزن

محتاط: همراه محققان اضافه وزن اضافه وزن رژیم غذایی سرطان سینه رژیم غذایی اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری ١٠٠ هنرمند تأثير‌گذار ٢٠١٧ را بشناسيد

هنرمندان و کيوريتورها همچنان در فهرست قدرتمندترين‌ها در دنیا هنر حضور پررنگي دارند.  

١٠٠ هنرمند تأثير‌گذار ٢٠١٧ را بشناسيد

١٠٠ هنرمند تأثير گذار ٢٠١٧ را بشناسيد

عبارات مهم : مردان

هنرمندان و کيوريتورها همچنان در فهرست قدرتمندترين ها در دنیا هنر حضور پررنگي دارند.

به گزارش شرق؛مجله هنري ArtReview هر سال يک فهرست صدنفره از تأثيرگذارترين افراد در دنیا هنر را منتشر مي کند. اين فهرست معمولا شماري از مهم ترين هنرمندان، کيوريتورها، دلال هاي هنر، گالري داران و حتي انديشمندان و فيلسوف ها را دربر دارد.

١٠٠ هنرمند تأثير‌گذار ٢٠١٧ را بشناسيد

روز جمعه براي شانزدهمين سال اين فهرست منتشر شد؛ فهرستي که ٢٠ نفر از درون دنیا هنر آن را تنظيم مي کنند و هويتشان پنهان باقي مي ماند تا افراد سودجو و تشنه قدرت سربه سر آنها نگذارند.چه چيز در دنیا هنر قدرت به ارمغان مي آورد؟ مسئله اين نيست که داوران کار اين افراد را دوست داشته باشند يا نه. از داوران خواسته مي شود سليقه هاي شخصي ارزش را کنار بگذارند و مرزهاي سياسي و نژادي را در نظر نگيرند. اندازه دنیا هنر و عملکرد آن در هر منطقه جغرافيايي متفاوت هست، بنابراين يک گروه ديگر از داوران کار گروه نخست را کنترل مي کند تا مطمئن شود که فاکتورها ميان قاره ها به درستي ارزيابي شده است اند.

هنرمندان و کيوريتورها همچنان در فهرست قدرتمندترين ها در دنیا هنر حضور پررنگي دارند. هيتو استيرل از جايگاه هفتم به جايگاه نخست افزایش کرد و جاي مدير هنري گالري سرپنتين هانس اوريخ اُبريست را گرفت و او را به مقام ششم فرستاد. پير هوگهه هنرمند ٢٢ گام اوج آمد و در جايگاه دوم نشست.آدام سيمکزيک کيوريتور مانند سال گذشته در ميان ١٠ نفر نخست در جايگاه چهارم باقي ماند، درحالي كه در دبيري داکومنتا حواشي بسياري بر سر سوءمديريت مالي به وجود آورد.بي شک فهرست صد نفر قدرتمند دنیا هنر ArtReview به شدت سليقه اي هست. قدرت نزد افراد گوناگون تعريف هاي گوناگون و در مکان هاي متفاوت شکل هاي متفاوتي دارد. اين فهرست در گذر وقت تغيير چنداني نداشته است ولی در هر حال استاندارد مهمي را مشخص مي کند که نشان مي دهد متخصصان هنر چه افرادي را قدرتمند مي دانند. در اينجا اين فهرست صدنفري از ديدگاه نژاد، جنسيت، زادگاه و شغل شکافته و فهرست امسال با سال گذشته و با نخستين فهرست منتشرشده در سال ٢٠٠٢ مقايسه شده است هست. اگر فکر مي کنيد هنوز هم سفيدپوستان و مردان فضاي زيادي را در اين فهرست گرفته اند، خواهيد ديد که نسبت به ١٥ سال گذشته اوضاع بهتر شده است است.

هنرمندان و کيوريتورها همچنان در فهرست قدرتمندترين‌ها در دنیا هنر حضور پررنگي دارند.  

جنسيت

نخستين بار نيست که يک زن جايگاه نخست را در اين فهرست از آن خود مي کند. در سال ٢٠١٥ مانوئلا و ايوان ويرت، زوج گالري داري که گالري Hauser & Writh را اداره مي کردند، با هم در جايگاه نخست نشستند. امسال بئتريکس راف که با جنجال بسيار چند ماه پيش از موزه استدليک بيرون آمد، به جايگاه ٢٩ کم کردن کرد. انديشمندانِ پيشروي فمينيست نيز در ليست هستند: دونا هاراوي که به نوشته ١٩٨٤ با عنوان «بيانيه سايبورگ» مشهور هست، در جايگاه سوم نشسته درحالي که فيلسوف و نظريه پرداز جنسيت، جوديت باتلر و کريس کروس فيلم ساز (که هر دو تازه به اين فهرست راه يافته اند) در جايگاه ٤٨ و ٧٧ قرار گرفته اند. در جايگاه ١٦ ماريا بالشاو واقع شده است است که امسال جايگزين نيکولاس سروتا، مدير موزه Tate لندن شد. ولی به طور کلي اين فهرست را ٦٢ درصد مردان و ٣٨ درصد زنان تشکيل مي دهند. با وجود اينکه نسبت تقسيم قدرت ميان زنان و مردان در دنیا هنر هنوز با برابري فاصله بسياري دارد ولی اين آمار نشان مي دهد که نسبت به سال هاي گذشته پيشرفت چشمگيري داشته هست. سال گذشته ٦٨ درصد فهرست را مردان تشکيل مي دادند و در سال ٢٠٠٢ که دلال معروف چارلز ساچي نفر نخست فهرست بود، نسبت مردان به زنان ٨٣ درصد به ١٧ درصد بود.

نژاد

قدرتمندترين افراد دنیا هنر همچنان بيشتر سفيدپوست هستند ولی در اينجا هم داستان دارد به آرامي تغيير مي کند. امسال از فهرست صد نفر قدرتمندترين هاي دنیا هنر ٦٠ درصد سفيدپوست اند در حالي که در سال گذشته اين نسبت ٧٠ درصد بود. اگر به سال ٢٠٠٢ بنگريم ٨٧ درصد سفيدپوست بوده اند که تغيير شگفت آوري هست. اين تغيير تا اندازه اي مديون تلاش هاي همين قدرتمندان دنیا هنر است که تلاش کرده اند دنیا هنر را از نظر نژادي گوناگون تر کنند. تلما گلدن قدرتمندترين آمريکايي سياه پوست است که در اين فهرست حضور دارد و در جايگاه هشتم نشسته هست. او که مدير Studio Museum در نيويورک است و شانس بالايي براي مديريت موزه متروپوليتن دارد، در حرفه خود تأثيرگذاري موزه اش را دوچندان کرده و محلي براي فعاليت افراد متفاوت و گوناگون فراهم كرده است.

١٠٠ هنرمند تأثير‌گذار ٢٠١٧ را بشناسيد

زادگاه

درست مانند سال گذشته افراد بالادست دنیا هنر بيشتر اروپايي هستند که بيش از ٤٠ درصد آنها در اروپا زاده شده است اند. ولی در اينجا نيز آثاري از تغيير ديده مي شود. سال گذشته نيمي از افراد فهرست اروپايي و در سال ٢٠٠٢ حدود ٥٦ درصد آنها در اروپا زاده شده است بودند. حضور آمريکاي شمالي در اين سال ها متغير بوده هست؛ ٢٧ درصد امسال، ٢٢ درصد سال گذشته و ٣١ درصد در سال ٢٠٠٢. مانند سال گذشته در ميان ١٠ نفر نخست دو آمريکايي حضور دارند ولی نام هايشان تغيير کرده است: لاري گاگوسيان و آدام وينبرگ مدير موزه Whitney جاي خود را به گلدن و هاراوي داده اند. در مقايسه با سال ٢٠٠٢ شهروندان خاور دور حضور پررنگ تري داشته اند و از سه درصد در سال ٢٠٠٢ به ١٨ درصد رسيده اند. ولی افراد زاده خاورميانه و آفريقا هنوز هم حضور بسيار کمي دارند و از فهرست صد قدرتمند دنیا هنر تنها سه درصد را به خود تخصیص داده شده است داده اند که نسبت به جمعيت اين دو منطقه رقم بسيار اندکي هست. در ميان آنها از خاورميانه، واليد راد، هنرمند لبناني در جايگاه ٨٦ و شيخ حور القاسيمي، مدير بنياد هنر شهر شارجه در جايگاه ٤١ است.

موقعيت شغلي

هنرمندان و کيوريتورها همچنان در فهرست قدرتمندترين‌ها در دنیا هنر حضور پررنگي دارند.  

هنگامي که به اين فهرست مي نگريم، يک شاخص نسبت به سال هاي گذشته تغيير چنداني نداشته هست. شمار افرادي که در بازار هنر درگيرند مانند دلال هاي هنري و گالري داران حدود ٣٠ درصد از فهرست هست. تنها يک هنرمند آن هم در سال ٢٠٠٢ به ١٠ نفر نخست اين فهرست راه يافت (گرهارد ريشتر در جايگاه چهار) ولی امسال اوضاع بهتر است و دو هنرمند به بالاي فهرست راه يافته اند. به طور کلي شمار بازیگران و صورت های معروف در اين ليست افزايش داشته است و از ١٧ درصد در سال ٢٠٠٢ به ٢١ درصد در ٢٠١٧ رسيده است.

واژه های کلیدی: مردان | هنرمند | هنرمندان | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs